Section 11 D1 Pre-Season Individual Ranking as of 10/4/18

Wgt

1

2

3

4

5

6

99

Jared Weinhaus
Sachem East-Fr

Fernando Romero
Brentwood-Jr

Ryan Eckerle
Commack-8th

Mack Murtha
Sayville-Fr

Tom Andria
Islip-Fr

Nick LaMorte
Rocky Point-8th

106

Thomas DiResta
Kings Park-Jr

Justin Amendola
Rocky Point-Sr

Elijah Rivera
Bay Shore-Jr

Andrew Maiorini
Hauppauge-So

Gavin McIntyre
Westhampton Beach-So

Michael Falek
Eastport-SM-Sr

113

Luke Smith
Hauppauge-Jr

Jake Eckerle
Commack-Jr

Marvin Canales
Smithtown West-Sr

Francis Whitehouse
Islip-Jr

Matthew Cracchiola
Ward Melville-So

Sean Lennon
Lindenhurst-Sr

120

Sean Carter
North Babylon-Sr

Wenchard Pierre-Louis
Brentwood-Jr

Steven Wilkinson
Connetquot-Jr

Christian Gannone
Eastport-SM-Sr

Adam Barker
Sachem North-Sr

Evan Matias
Rocky Point-Jr

126

Adam Busiello
Eastport-SM-Sr

Anthony DiBartolo
Hauppauge-Jr

Gavin Damasco
Commack-Jr

Logan Delisle
Islip-Jr

Dalton Otto
Connetquot-Jr

Jason Montagna
Westhampton Beach-Jr

132

Zach Redding
Eastport-SM-Jr

Logan Sciotto
Rocky Point-Jr

Nick Calderone
Newfield-Sr

Ryan Meisner
Lindenhurst-Sr

Will Obert-Thorn
Connetquot-Sr

Sean Peterson
Islip-Jr

138

Kris Ketchum
Rocky Point-Sr

Marvin Lobo
Copiague-Jr

James Rado
Miller Place-Sr

Hunter Hughes
Newfield-Jr

Dakota Asuncion
Hills West-So

Joe Kasten
Connetquot-Sr

145

Danny Mauriello
Hauppauge-Jr

Stefan Major
Kings Park-Sr

Matt Weitmeyer
Smithtown West-Sr

Daro Molina
William Floyd-Sr

Nick Corsini
Bay Shore-Sr

Danny Horton
Patchogue-Medford-So

152

Ryan Burgbacher
Pat-Med-Sr

Jonathan Spadafora
Hills East-Sr

Antonio Vaquiz
Newfield-Sr

Albert DeJesus
Central Islip-Sr

Chris Arceri
Smithtown East-Jr

Jacob Wolmart
Sayville-Sr

160

Corey Connolly
Rocky Point-Sr

Joseph Gannone
Eastport-SM-Sr

Jack Spahn
Islip-So

Nick Camson
Smithtown West-Sr

Charles Leo
Kings Park-Jr

Josh Leidig
Bellport-Jr

170

Paul Illicete
Copiague-Sr

Jett Tancsik
Centereach-Sr

James Araneo
Ward Melville-So

Joe Lopresti
Sayville-Jr

Alex Miller
Longwood-Sr

Frank Micari
Newfield-Jr

182

Malachi Lord-Kelly
Central Islip-Sr

Tyler Pelech
Longwood-Jr

Ryan Huff
Eastport-SM-Sr

Nick Gianelli
Lindenhurst-Sr

D’Andre Russel
Bellport-Sr

Zach Shumer
Smithtown East-Sr

195

Liam McIntyre
Westhampton Beach-Sr

Paul Toscano
Newfield-Sr

Jack Winey
Lindenhurst-So

Robert Gomez
Kings Park-So

Michael Tyrell
Hauppauge-Jr

Connor Owenburg
Sayville-Sr

220

Dylan Gianikos
Pat-Med-Sr

Peter Magliocco
Northport-Jr

Shakeese Byrd
Bellport-Sr

Angel Pineda
Sachem East-Sr

Malik Leftenant
Copiague-Jr

Maximus Maizus
Sayville-Sr

285

Joey Slackman
Commack-Sr

Jean Jasmine
Brentwood-Sr

Richard Aviles
West Babylon-Sr

Mark Kmiotek
Sachem East-Jr

Jorge Velasquez
Central Islip-Sr

Jeff Perez
Lindenhurst-Jr


Any questions or comments, please email: XIrankings@longislandwrestling.org

These are to help facilitate discussions. Many of the weight classes were formed by information gathered
 from the ranking commitee throughout the off season as well as some weight classes figuring growth.
Actual weigh classes will be more accurate after certifications
. Adjustments will be made as the season
progresses.  Sectional, league placing, off season performance was used as criteria for the ranking.

REMEMBER: Rankings are only for fun. Matches are won and lost on the mat!!